Kodėl atsiranda aknė
Esant aknei, odoje vyksta šie 4 kertiniai procesai, dar vadinami „4 kertiniais akmenimis“:
Riebalų liaukos veikla ir vyriško tipo hormonai
Tam tikrų vyriškų hormonų (androgenų) įtakoje odoje esanti riebalų liauka tampa didelė ir itin aktyvi: intensyviai gamina pakitusio klampumo ir sudėties sekretą. Riebalų liauka pradeda priimti įvairiausius signalus iš aplinkos ir mūsų organizmo, kurie dar labiau skatina jos veiklą.
Sutrikusi riebalinio latako veikla – hiperkeratinizacija
Tuo pačiu keičiasi ir riebalų liaukos ištekamojo latako struktūra. Būtent per šį lataką riebalų liaukos sekretas paprastai lengvai patenka ant odos paviršiaus, jį “sutepa” ir taip saugo nuo įvairiausių odą tykojančių aplinkos blogybių. Aknės atveju – šis latakas, dėl pasikeitusio atsinaujinimo, ragėjimo, arba moksliškai vadinamos keratinizacijos sutrikimo tampa neįprasta siauras, todėl tirštas ir klampus riebalų liaukos sekretas nebegali normaliai patekti ant odos paviršiaus. Vyksta, taip populiariai vadinamas, riebalų liaukos “užsikimšimas”, arba “uždaro butelio” fenomenas! Tuomet mes odoje ir pradedame pastebėti inkštirus: tamsius – atvirus komedonus arba, atvirkščiai, baltus, odos spalvos – uždarus komedonus. Būtent komedonai ir yra tikrasis aknės požymis ir ligos pradžios signalas.
Aknės bakterija ir uždegimas odoje
Tokia uždara aplinka riebalų liaukai visai neįprasta ir nepalanki. Tačiau ši riebalų liaukos būklė labai tinkama aknės bakterijai, Propionibacterium acnes! Pajutusi deguonies stoką ji pradeda intensyviai daugintis – kolonizuotis, išskiria įvairiausias medžiagas, iššaukiančias ir palaikančias odos uždegimą. Štai tuomet ir matome įvairaus dydžio uždegiminius spuogus: rausvus mazgelius, pūlinėlius, o kartais ir didelius, susiliejančius, skausmingus mazgus. Tokie mazgai lengvai neišnyksta: negydomi jie visada palieka randus.
Pakitęs odos imuninis atsakas
Paprastai oda, ypač veido, sugeba labai gerai kovoti su atsiradusiu bet kokiu pažeidimu ar uždegimu. Tai priklauso nuo mūsų odos individualaus imuninio sugebėjimo – atsako. Aknės atveju, deja, oda nebesusitvarko, imuninis atsakas pasikeičia, todėl spuogai odos taip lengvai nepalieka.
Taigi – aknė, pasireiškianti spuogais odoje – tai ne infekcinė liga,
kurią sukelia įvairūs mikroorganizmai ar grybeliai, todėl nėra jokios galimybės akne “užsikrėsti” nuo kito.
Spuogai nėra endokrinologinis sisteminis organizmo susirgimas,
nors hormonai ir turi reikšmingos įtakos riebalų liaukos veiklai.
Tai ir ne liga, atsiradusi dėl tam tikro maisto “netoleravimo” ar požymis alergijos,
kurios atveju galėtume bandyti rasti konkretų “alergeną”.
Kas turi įtakos aknės atsiradimui arba paūmėjimui?
- Genetiniai aspektai, arba genetinis “grimas”: vidinis, paveldėtas polinkis aknei atsirasti (apie 60% sergančiųjų atžymi, jog tėvai turėjo aknę)
- Endokrinologiniai, ginekologiniai aspektai merginoms ir moterims: menstruaciniai ciklai, nėštumas, policistinės kiaušidės ir kt.
- Mityba: gausus angliavandenių, saldumynų, pieno, riebaus, greito maisto vartojimas
- Stresas! Ir tai ne tam tikras grėsmingas įvykis gyvenime. Nuolatinė įtampa, nuovargis, miego stoka, pastovus rūpestis, tiesiog nenumaldomas gyvenimo tempas – tai tikrai “ne draugai” aknei. Su šiuo faktu sutinka daugelis, tačiau kaip tai išgyvendinti?
- Netinkama kosmetika: labai greitai, vos dviejų savaičių laikotarpyje, naudodami netinkamas odos priežiūros priemones galime išprovokuoti “kosmetinę aknę”!
- Įprotis nuolat veido odą dirginti, liesti rankomis, bandyti “panaikinti” spuogus savarankiškai
- Vaistai: hormoniniai geriamieji kontraceptikai, anaboliniai steroidai, kiti hormoniniai preparatai, kai kurie antidepresantai, sportinei formai palaikyti vartojami „kokteiliai“, netgi vitaminai, pvz. B grupės ir kt.
- Sezoniškumas: vasarą spuogų būna mažiau ir tai pastebi beveik visi