Aknės gydymas

Kadangi aknė – lėtinis banguojantis, nuolat atsikartojantis susirgimas, aknės gydymas, kaip ir bet kurios kitos lėtinės atsikartojančios organizmo ligos, turėtų būti sistemingas, nuoseklus, ilgalaikis, besikeičiantis ir priklausantis nuo išbėrimų odoje pobūdžio.

Nėra vienos taisyklės visiems, kaip ir nėra vieno „stebuklingo“ vaisto, kurį žino „išskirtinis geras“ gydytojas ir kuris, staiga visam laikui per trumpą gydymo laiką išgyvendina aknę. Aknės gydymo ar išbėrimų kontrolės procesas – tai paciento ir gydytojo abipusio bedradarbiavimo, tarpusavio supratimo ir pasitikėjimo rezultatas. Net tam tikri gydymo nusivylimo etapai netūrėtų užgožti pasitikėjimo savimi ir ramaus tikslo siekimo.

Kaip parenkamas Jums tinkamas aknės gydymo būdas?
Aknės gydymo būdo pasirinkimas priklauso nuo aknės išbėrimų pobūdžio, sunkumo laipsnio ir, nuo to, kokią įtaką Jūsų gyvenimo kokybei daro aknės išbėrimai, kokį psichologinį diskomfortą tai sukelia, verčia Jus nuolat apie tai galvoti, nerimauti, slėptis savyje.
Aknės gydymas – visuomet kombinuotas. Siekiama paveikti kuo daugiau aknės atsiradimą sąlygojančių veiksnių:

  • intensyvią riebalų (sebumo) gamybą,
  • sutrikusią riebalinio latako veiklą – hiperkeratinizaciją,
  • aknės bakterijos (P. acnes) veiklą ir pasėkoje atsiradusį
  • odos uždegimą bei imuninį atsaką.

Bendrosios ir estetinės dermatologijos klinikoje, aknės centre, aknės gydymas taikomas, vadovaujantis Europos dermatologų forumo, Amerikos dermatologų akademijos ir Lietuvos dermatologų aknės diagnostikos ir gydymo gairių.

Lengva aknė forma
Neretai užtenka specializuotų spuoguotai odai skirtų priežiūros priemonių, kai kurių kosmetologinių procedūrų kombinacijos ir, kartais, papildomų gydytojo išrašomų vietinio poveikio vaistų. Skiriami vaistai, kurie normalizuoja keratinizacijos procesus riebalų liaukoje, turi antibakterinį poveikį ir mažina uždegimą.

Vidutinio sunkumo, mazgelinė/pūlinėlinė aknė
Specializuotų odos priežiūros priemonių poveikis tampa nebepakankamas, todėl skiriami receptiniai vietinio poveikio tepami ant aknės pažeistos odos vaistai. Atsižvelgiant į amžių, lytį ir išbėrimų pobūdį kartais prireikia ir sisteminių geriamųjų vaistų ar intensyvesnių papildomų procedūrų – gydymo įstaigoje atliekamų cheminių pilingų, šviesios terapijos ir kt.
Ypatingo dėmeso reikalauja tos aknės formos, kurios sukelia pastebimą randų formavimosi riziką. Tuomet būtinas greitas apsisprendimas ir sisteminiai vaistai – ilgas delsimas ir svarstymas sudaro sąlygas randams plisti ir gilėti.

Sunkios ir labai sunkios aknės formos
Gydant sunkias aknės formas neišsiverčiama be geriamųjų sisteminių vaistų: antibiotikų, geriamųjų kontraceptinių tablečių ar sisteminių retinoidų, kartu su tepamais ant aknės išbėrimų pažeistos odos kombinuotais receptiniais preparatais, šviesos terapija ar cheminiais pilingais.
Itin užsitęsusių, randėjančių, susiliejančių, žaibinių spuogų, mazginių ir cistinių formų atvejais, ar aknės, kuri sukelia gilius psichologinius išgyvenimus, taikomas kompleksinis ilgalaikis gydymas, kurio metu pirmo pasirinkimo vaistai – tai geriamieji medikamentai – sisteminiai sintetiniai retinoidai. Šių vaistų vartojimas reikalauja gydytojo priežiūros ne tik odoje vykstantiems pokyčiams, bet ir bendros organizmo reakcijos sekimo, kai kurių papildomų laboratorinių tyrimų atlikimo ir kontrolės. Nepaisant ilgo gydymo kurso ir galimų nepageidaujamų reiškinių, tai medikamentai, kurie, dėl poveikio praktiškai į visas spuogų atsiradimo grandis, aknės gydymo istorijoje padarė “revoliuciją”, suteikdami ne tik viltį, bet ir realią galimybę pasveikti.