Apgamai ir odos navikai – dermatoonkolgija

Bendrosios ir estetinės dermatologijos klinikoje Clinic In atliekama visų odos gerybinių, ikinavikinių ir navikinių darinių bei apgamų profilaktinis patikrinimas, diagnostika ir gydymas.

  • Klasikinė dermatoskopija
  • Skaitmeninė dermatoskopija (FotoFinder Systems GmbH, Vokietija)
  • Odos biopsija ir histologinis audinių ištyrimas
  • Skaitmeninė FotoFinder dermatoskopija

Dermatoskopija – tai neinvazinis odos pigmentinių ir kraujagyslinių darinių tyrimas, kurio dėka  įvertinama odoje esančių darinių struktūra ir spalvos pokyčiai, kurių negalime įžvelgti ir tiksliau įvertinti be instrumento. Šis metodas padeda diagnozuoti gerybinius ir piktybinius odos navikus, pigmentinių apgamų pokyčius, odos melanomą.

Dermatoskopija gali būti atliekama rankiniu, arba, pagal poreikį, skaitmeniniu dermatoskopu. 

 Skaitmeninė FotoFinder dermatoskopija – tai lyderiaujantis, „auksiniu standartu“ pripažintas metodas, naudojamas pigmentinių darinių, ankstyvajai odos vėžio, tame tarpe ir grėsmingiausio – odos melanomas- diagnostikai.  Tai neinvazyvus tyrimo būdas, leidžiantis tiksliai nustatyti ir nuosekliai dokumentuoti vaizdus, sukurti duomenų bazę ir, svarbiausia, periodiškai sekti, kaip keičiasi pigmentinis apgamas laikui bėgant.

Tyrimo metu gydytojas medicininės kameros pagalba fiksuoja mikroskopinius apgamų ar kitokių odos darinių vaizdus – atlieka skaitmeninę dermatoskopiją. Po kelių sekundžių kompiuterio ekrane jau matoma vidinė odos darinio struktūra, išmatuojamas odos pigmento melanino kiekis, intensyvumo skirtumai, piešinys, diametras, kontūrai. Kito vizito metu galima palyginti ir išmatuoti net mažiausius pigmetinio darinio struktūros pasikeitimus.

Dermatoskopija – tai greitas, nesukeliantis diskomforto, neskausmingas, nereikalaujantis specialaus pasirengimo ir neturintis priešparodymų diagnostinis metodas.

Odos biopsija ir morfologinis odos ištyrimas

Atliekamas, siekiant galutinai įsitikinti odos defektų, ikinavikinių/navikinių darinių ir apgamų diagnozės tikslumu. Siejant kartu su klinikiniu odos ligos įvertinimu, tai itin patikimas ir tikslus diagnostinis metodas.

Kaip tai atliekama?

Lokaliai nuskausminus odą, specialiu vienkartiniu instrumentu paimamas reikiamo diametro mažas odos gabaliukas, kuris siunčiamas ištyrimui į patologinę histologijos laboratoriją. Žaizdelė, atsiradusi biopsijos vietoje, pilnai užgyja per 10-14 dienų. Jos vietoje lieka vos pastebimas mažas randelis. Procedūra ir laikotarpis po jos nesutrikdo Jūsų kasdienės veiklos.

Odos navikų ištyrimas ir sekimas itin aktualus padidintos rizikos susirgti odos vėžiu asmenims:

  • šviesios, ypač greitai nudegančios saulėje odos tipo žmonėms,
  • tiems, kurie vaikystėje buvo stipriai nudegę saulėje,
  • vyresniems nei 50 metų amžiaus,
  • turintiems daugiau nei 50 apgamų,
  • daug laiko praleidžiantiems saulėje (pvz.: darbe ar laisvalaikiu) arba tiems, kurie mėgaujasi itin intensyvia saule trumpai  – pvz. atostogų metu,
  • reguliariai lankosi soliariumuose,
  • šeimoje yra / buvo sergančių odos vėžiu ar melanoma,
  • po atliktos organų transplantacijos ar reguliariai vartojantiems imunitetą silpninančius vaistus.

Atvykus konsultacijai dėl seniai esančių ar naujai atsiradusių odos defektų, darinių , apgamų:

  • įsiklausoma į Jūsų nusiskundimus,
  • įvertinama odos būklė ir esantys pokyčiai, atsižvelgiama į odos vėžio rizikos veiksnius,
  • atliekama dermatoskopinis tyrimasa, pagal poreikį – odos biopsija.
  • Kitų būtinų tyrimų (laboratorinių kraujo, šlapimo, mikroskopinių, mikrobiologinių ir kt.) ir specialistų konsultacijų planas sudaromas taip, kad suteiktų kuo daugiau informacijos ir reikėtų kuo mažiau apsilankymų.
  • Medikamentinis (vietinio poveikio imunomoduliaciniai vaistai)
  • Chirurginis
  • Lazerinis
  • Elektrochirurginis

Odos defektų, darinių ir gerybinių navikų gydymo destrukciniu lazeriu privalumai

Odos darinių šalinimas destrukciniu lazeriu pagrįstas vandens audiniuose išgarinimu. Tai būdas, leidžiantis išvengti chiruginio pjūvio, sumažinantis randėjimo riziką, leidžiantis pasiekti geresnį pageidaujamą estetinį rezultatą. Buvusio odos darinio vietoje susidaro šašas, kuris per 7 – 14 d. nukrenta, palikdamas švelnią dėmelę ilgainiui įgaunančią aplinkinės odos spalvą.

Procedūra pakankamai greita, mažai skausminga, atliekama be/ar tik su vietiniu odos nuskausminimu. Klinikoje naudojamas Erb-Yag lazeris, pasižymintis stipriausiomis audinių vandenį sugeriančiomis savybėmis, todėl odos darinius šalina tiksliai, saugiai ir mažiausiai termiškai žaloja odą. Būtent galimybė atlikti taip vadinamą „šaltąjį darinio šlifavimą“ skiria Erbium-Yag lazerį nuo kitų destrukcinių lazerių ir elekro-chirurginių procedūrų.

Odos darinių gydymas lazeriu – tai ambulatorinio pobūdžio procedūra, po kurios pacientas gali vykti į namus.

Atsižvelgiant į galutinę diagnozę, lokalizaciją, traumavimo riziką, estetinius poreikius, gydymo būtinybę, galimybes ir rizikos veiksnius, odos defektai, dariniai ir apgamai gali būti pašalinami elektrochirurginiu, chirurginiu (darinio išpjovimas) ar lazeriniu būdais. Kai kuriais atvejais gali būti taikomas ir lokalus medikamentinis odos darinių gydymas (vietinio poveikio imuninį atsaką modifikuojantys preparatai).