Kas yra aknė

Aknė – arba tiesiog paprastieji spuogai – tai nėra tiesiog jaunystę lydinti odos būklė, su kuria turėtumėte susitaikyti ir gyventi, laukdami dienos, kada tai savaime pranyks.

Taip, tai neįtikėtinai dažnas odos susirgimas, kurio simptomus patyrėme beveik kiekvienas. Tiek pasaulyje, tiek ir Lietuvoje aknės paplitimas 11 – 30 metų amžiaus paauglių ir jaunų žmonių tarpe siekia daugiau kaip 80%. Tačiau ne tik: aknė gali užsitęsti arba pasirodyti suaugusiam žmogui, ypač moterims. Tai taip vadinamieji „suaugusiųjų moterų spuogai“. Tokių atvejų kasmet gausėja. Aknė gali pasireikšti net kūdikiams ir vaikams, paliesti tam tikrų profesijų žmonių odą, lydėti kai kurių kitų organizmo būklių atvejais, ir gali būti dar daug kitų vairiantų… Tai odos liga, kurios atsiradimas nepasirenka rasės, amžiaus, finansinio statuso ar mokslinio išsilavinimo.  Net pačios “ryškiausios žvaigždės” būna priverstos “maskuoti” ne vietoje atsiradusius ir visiems matomus spuogus!

Aknė – tai liga, kurią gali pastebėti kiekvienas: gali suprasti, patarti, bet gali ir pasijuokti, įžeisti… Tai neretai riboja kai kurias veiklas – sportą, norą susitikti su draugais, renkantis tam tikras profesijas, slegia pasichologiškai, neretai veda į liūdesį, net depresines būkles, norą palikti visus… Galų gale – tai gali skaudėti ir labai dažnai  – palikti nebepataisomus ženklus odoje – įvairaus pobūdžio randus.

 

Aknė, arba tiesiog spuogai – tai lėtinė, uždegiminė, dažnai atsikartojanti, tarsi pulsuojančios eigos odos liga. Ką tai reiškia lėtinė liga? Ar tai liga “visam gyvenimui? Ne, tačiau vieną dieną pasirodžiusi, ji gali ilgam užsibūti. Deja, kada jos egzistavimo pabaigos laikas baigiasi ir kodėl taip įvyksta – nei mokslininkai, nei “burtininkai” negali atspėti.

 

Aknė atakuoja odos riebalinę liauką ir plauko folikulą, taip vadinamą pilosebacinį vienetą.

 

Todėl spuogai ir atsiranda ten, kur riebalinių liaukų gausiausia – veido centrinėje dalyje, krūtinės, pečių ir nugaros srityse.